Titbit Články
Quinoa navíc i trochu klame tělem. Ač svým vzhledem připomíná cous-cous, řadíme ji mezi tzv. pseudoobiloviny (podobně jako třeba pohanku). Jedná se totiž o semínka merlíku čilského, tedy nejedná se o žádnou obilovinu. A tak odhalujeme její první skvělou vlastnost: neobsahuje ani stopy po lepku.
Její konzumace má dlouholetou tradici v Jižní Americe. Už před 5 000 lety byla oblíbenou potravou Inků, kteří ji dokonce považovali za posvátnou, o čemž svědčí i to, že jí familiárně nazývali „matkou všech zrn“. Její popularitu poněkud zastínila španělská kolonizace, ale naštěstí ne napořád. A tak ani nám, Evropanům, nezůstala skryta – svou slávu si vydobyla zpět před několika lety (např. Organizace OSN pro výživu a zemědělství vyhlásila rok 2013 rokem quinoy). A tak se s ní dnes můžeme hojně setkávat v obchodech a restauracích zaměřených na zdravé stravování. Pozice Jižní Ameriky jako její největšího pěstitele je ale stále neotřesitelná, nejvíce se jí daří v hornatých oblastech And v Peru a Bolívii.
Nebudeme vás dlouho napínat, absence lepku není zdaleka jediným důvodem, který stojí za její velkou popularitou. Quinoa je totiž mimo jiné bohatá na bílkoviny – obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které si tělo není schopné samo vyrobit, a proto mu je musíme dodávat. Ve velké míře obsahuje i vlákninu a flavonoidy, které jsou známé svými antioxidačními účinky a kladným vlivem na fungování cév. Má nízký glykemický index (navozuje tedy delší pocit sytosti) a je bohatá na minerály – hořčík, zinek, draslík a železo. Na druhou stranu obsahuje vyšší podíl sacharidů, takže pokud zrovna držíte tzv. low-carb (nízkosacharidovou) dietu, můžete si quinou dopřát, ale raději v omezené míře.
Díky jejím nutričním vlastnostem, snadnému použití a pěstování ji dokonce NASA zařadila do svého výzkumného programu, který zkoumá plodiny vhodné pro udržení lidského života během dlouhých letů vesmírem.
My jsme z quinoy udělali hrdinku hned několika našich salátů zaměřených na superpotraviny. Najdete ji ve společnosti červené čočky a pečeného kuřete – tento salát je přímo nabitý vlákninou a proteiny. Sluší jí to i s grilovanou zeleninou a avokádem, kde všechny tři základní ingredience tvoří velkou vitamínovou bombu. A v neposlední řadě se skvěle hodí i k pečené červené řepě a granátovému jablku, zde lahodí nejen oku, ale i tělu díky vysokému obsahu minerálů a vitamínů.
Společnost Titbit, která dodává na český trh čerstvé byliny, chilli, exotické ovoce a lahůdkovou zeleninu a zároveň už šest let zásobuje český trh čerstvými zeleninovými a ovocnými saláty, se rozhodla pro prodej salátové divize. Novým majitelem značky Titbit – salát s chutí se stala společnost UGO trade.