Titbit

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
acf-field
widgety
slider
kariera
acf-field-group
wpcf7_contact_form
Filter by Categories
Chili Ta
Články
Jan Horký
Jan Kaplan
Oh My Chef
Recepty
Sofie Smith
Titbit na cestách
Tomáš Vávra - BidFood Expo 2022
doprava zdarma při nákupu nad 1200 Kč

Petržel a máta

Titbit Články

Petržel není jenom pěknou ozdobou na talíři. Díky kombinaci unikátních živin je i neskutečně zdraví prospěšná. Obsahuje velké množství silic, flavonoidů a má také vyšší podíl vitamínu C než pomeranč. Vysoký obsah antioxidantů a chlorofylu z ní svým způsobem dělá superpotravinu.
Petržel listová

Věděli jste?

Petržel je původem ze Středomoří. Název vznikl z řeckého slova petros – skála, kámen. Řekové jím označovali odvážné a nezlomné lidi. O petrželi se také traduje, že má afrodiziakální účinky. Výčet všech léčivých přínosů je opravdu dlouhý. Mimo jiné zlepšuje kvalitu pleti a vlasů.

Nálev z listů petržele se používá jako osvěžující kondicionér na vlasy. Dá se také využít k zesvětlení pih nebo jako tonikum pro suchou pleť.

Pěstování

Petržel je dvouletá rostlina. Klíčení semen je problematické, proto je lepší zasadit petrželku koupenou v květináči, nebo ji v květináči nechat a pěstovat celoročně. Na pěstování je nenáročná, vyžaduje pouze slunné nebo částečně zastíněné místo. Není dobré ji pěstovat v blízkosti košťálových rostlin. Naopak dobrým sousedem jsou růže, kterým petržel zintenzivní vůni a podpoří jejich růst.

Využití v kuchyni

Petržel se báječně hodí k rybám a jiným masitým pokrmům. Použít se dá jak čerstvá i sušená nať.  Nasekané čerstvé listy se přidávají do polévek, salátů, omáček nebo třeba jako ozdoba k přílohám. V italské kuchyni je velmi oblíbeným dochucovadlem Gremolata, kde je kromě petržele také citrónová kůra a česnek. Francouzští kuchaři petržel často kombinují s estragonem, pažitkou a kerblíkem.

Čerstvá vydrží v lednici poměrně dlouho. Pokud si chceme nechat petržel do zásoby, můžeme ji rovněž zamrazit nebo usušit.

Máta

Máta se stala velmi oblíbenou bylinkou, hlavně v létě, kdy ji můžete přidat do limonád, sorbetů nebo míchaných drinků. Odhaduje se, že má až na 40 různých druhů. Nejběžněji se setkáte s mátou peprnou nebo kadeřavou. V lidovém názvosloví se můžete setkat s názvy pepřová máta, balšám či větrové koření. Za její domovinu je považována Anglie, dnes je však rozšířena po celém světě.

Věděli jste?

Máta obsahuje asi 2 % silic, hlavně mentolu a menthonemu. Dále jsou zastoupeny látky jako hořčík, třísloviny, flavonoidů a kyselina octová. Má silné antioxidační účinky. Dokáže také uklidnit žaludek a pomoct s trávením. Vhodná je také při nespavosti, stresu a bolestech hlavy či migrénách. Navíc se jedná o přírodní afrodiziakum. Pokud vás trápí bolest zubů, připravte si odvar z máty a vyplachujte jím ústa.

Máta v kuchyni

Máta je velmi aromatická bylinka s větrovou, svěží chutí. Použít se dá do limonád, míchaných nápojů, třeba do známého mojita. Oblíbená je zejména ve francouzské, anglické, italské a arabské kuchyni. Můžete si z ní připravit i neobvyklé marinády na maso nebo ji přidat do nádivek či sekané.

Mátu můžete kombinovat i s dalšími bylinkami. Rozumět si bude třeba s estragonem, libečkem, saturejkou nebo bazalkou.