Titbit Články
Původ a pěstování
Slunečnice topinambur je nenáročná rostlina, která se poradí na jakémkoliv místě. Dokonce, pokud ji nehlídáte, může se nekontrolovatelně rozrůst po záhoně. Květy topinamburu jsou žluté a začínají kvést až koncem srpna. Jedlou částí jsou hlízy, které jsou křehké a váží kolem 20-140 g. Jejich slupka je tenká a zbarvená může být do bíla, žluta nebo červena.
Z amerického kontinentu byly dovezeny během výprav za oceán a první zmínka o jejich pěstování na území Evropy, pochází z roku 1607 z Francie. Výhodou topinamburu je jeho všestrannost – slouží jako potrava pro lidi a kdysi i pro zvířata.
Topinambury a zdraví
Hlízy jsou tvořeny z 80 % vodou, 15 % sacharidy a 2 % bílkovinami. Oproti bramborům obsahují méně škrobů a sacharid inulin, díky němuž je mohou konzumovat i lidé s cukrovkou. Vysoký obsah vlákniny, esenciálních aminokyselin, kyseliny jablečné, citronové a jantarové, přináší další benefity pro zdraví.
Mimo jiné je také cenným zdrojem minerálních látek jako je hořčík, draslík, vápník, železo, fosfor, křemík a zinek. Z vitamínů stojí za zmínku vitamín A, D, B, nebo provitamín A.
Vědeckými studiemi bylo prokázáno, že při pravidelné konzumaci, ulevují lidem trpícím revmatismem a také díky obsahu inulinu snižují cholesterol a krevní cukr. Draslík pak přispívá odvodnění organismu z ke zmírnění otoků.
Topinambur v gastronomii
Připravíte je podobně jako brambory. Slupku dobře omyjte, nejlépe pod teplou vodou s kartáčkem, a pak ji nemusíte ani loupat. Šťáva z topinamburů je nutričně velmi ceněná, a navíc se zachovají i enzymy, které se nacházejí ve slupce společně s dalšími vitamíny a stopovými prvky.
Ve Francii je vyhládnou pochoutkou topinamburová polévka, která se nezahušťuje a nechá se tak vyniknout typická oříšková chuť hlavní ingredience.
Nákup a skladování
Topinambur je podobný bramborám i co se skladování týče. Nejlépe mu bude v temnu, such a chladu. Oproti bramborám však nemá korkovitou slupku, takže začne dřív dehydratovat. „Pokud si topinambury pěstujete a víte, že je naráz nespotřebujete, nechejte je v zemi. Jsou totiž odolné i vůči mrazům, které spadnou pod bod mrazu. Pokud je sklidíte hned, nechte je zasypané hlínou, aby nevyschly,“ radí Filip Trmal ze společnosti Titbit.
Pokud topinambury koupíte v obchodě nebo na trhu, dejte si pozor na běžné vady. Mezi ně patří například hniloba, otlaky nebo seschlá slupky, která značí o ne úplné čerstvosti plodiny.
„Výhodou topinamburu včetně jeho jedlých hlíz je i značná odolnost vůči škůdcům. Nepotřebuje tudíž téměř žádné chemické ošetření,“ uzavírá Trmal.