Titbit

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
acf-field
widgety
slider
kariera
acf-field-group
wpcf7_contact_form
Filter by Categories
Chili Ta
Články
Jan Horký
Jan Kaplan
Oh My Chef
Recepty
Sofie Smith
Titbit na cestách
Tomáš Vávra - BidFood Expo 2022
doprava zdarma při nákupu nad 1200 Kč

Švestky

Titbit Články

Sezona švestek začíná zhruba koncem srpna, kdy dozrávají, ale smlsnout si na nich můžete i v průběhu podzimu. Nejen, že skvěle chutnají samy o sobě, ale švestky přímo volají po tom, abyste je přidali do knedlíků nebo z nich upekli koláč. A ještě ke všemu jsou velmi zdraví prospěšné. Pocházejí z Předního Východu a už v antice byly využívány jako léčivý prostředek. Hlavně na podporu zažívání.
Švestky

Původ a pěstování

Švestky pocházejí pravděpodobně z oblasti Kavkazu, odkud se rozšířily po Evropě. Strom, na kterém se rodí, je dnes u nás poměrně rozšířený, a vysazuje se jak v sadech, tak i v zahradách. Švestka patří do čeledi růžovitých a má mnoho forem – švestka pravá, pološvestka, renklóda nebo mirabelka.  Rozeznat je můžete nejenom podle tvaru a barvy, ale také podle toho, jak snadno jsou oddělit od pecky. Švestka pravá je protáhlá s tmavě modrou barvou a lze lehce oddělit od pecky. Pološvestky bývají více zakulacené, měkčí a více šťavnaté. Renklódy jsou kulaté a tužší. Mirabelky mají žlutou slupku, jsou drobnější a šťavnaté.

Švestka roste nejčastěji jako strom do výšky kolem 8 m a vyskytuje se hlavně v mírném podnebním pásu. Dobře se jí daří i v oblastech, kde není půda příliš bohatá na živiny. Nevadí jí ani podzimní mrazy. Na některých místech roste planě, nejčastěji jako keř.

Pozitivní vliv na zdraví

Švestky jsou významným zdrojem vitamínů skupiny B a to rovnou celého komplexu. Podporují tak psychickou odolnost, látkovou výměnu sacharidů, odolnost vůči stresu a potlačují únavu. Minerální látky obsažené ve švestkách jsou například měď nebo zinek. Navíc obsahují nezanedbatelné množství nenasycených mastných kyselin, které jsou důležitým energetickým zdrojem pro lidské tělo.

Švestky obsahují vlákninu a jsou léčebně využívány hlavně k léčbě zácpy a trávicích potíží. Pomohou také při detoxikaci, jelikož podpoří činnost ledvin a napomohou z těla vyplavit zadrženou vodu. Švestky jsou vůbec vhodné konzumovat při redukčních dietách, neboť obsahují pektin, který se ve střevech navazuje na nadbytečné tuky z potravy a zabraňuje jejich uložení. 

Švestky v kuchyni

Švestky chutnají skvěle samy o sobě, ale i při vaření mají všestranné využití. Připravit se z nich dají koláče, povidla, kompoty, ale třeba také omáčka či dresink k masu. Švestky se dají také sušit a po ruce je můžeme mít společně s kompotovanými po celý rok. Skvělou kombinaci tvoří i se slaninou, kdy se společně orestují na pánvi. Další zaručený společník je mák, tato kombinace nikdy nezklame.

Nákup a skladování

Samozřejmě ty nejlepší švestky rostou na zahradách, ale ne každý má k těmto švestkám přístup a navíc jsou k dispozici pouze v sezoně. Pokud švestky kupujete v obchodě, dejte si pozor, aby nebyly nahnilé, nebo příliš měkké. Ty jsou pak náchylné se snadněji zkazit. K zavařování se hodí švestky, které nejsou úplně zralé, kdežto na povidla použijte spíše zralé. Ideálně vybírejte švestky, které mají ještě stopku. Tím zamezíte vstupu bakterií a rychlejšímu zkažení. A rozhodně je nezapomeňte dobře omýt, mohou mít na sobě zbytky hnojiv nebo jiných postřiků.