Titbit

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
acf-field
widgety
slider
kariera
acf-field-group
wpcf7_contact_form
Filter by Categories
Chili Ta
Články
Jan Horký
Jan Kaplan
Oh My Chef
Recepty
Sofie Smith
Titbit na cestách
Tomáš Vávra - BidFood Expo 2022
doprava zdarma při nákupu nad 1200 Kč

Není kokos jako kokos

Titbit Články

S nástupem teplého počasí se mnozí z nás začínají zajímat o to, čím ozvláštnit pitný režim. Ne všichni mají rádi sladké džusy mnohdy plné cukru a dalších přídatných látek a čistá voda - jakkoli kvalitní - se člověku může dost rychle „přepít“. Kokosová voda je vítaným zpestřením, které nejen skvěle hydratuje a vyživuje tělo, ale navíc má úžasnou chuť.
Mlad7 kokos

Co je na kokosové vodě tak zvláštní?

V Indii nazývají kokosovou palmu stromem života, z biologického hlediska je její složení podobné tomu lidské krevní plazmy. Nejsou v ní žádné tuky ani cholesterol, zato obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů a elektrolytů. Poslední ze zmíněných je skupina látek s elektrickou vodivostí. Do této skupiny patří především draslík, hořčík, sodík nebo vápník. Ty udržují napětí v buněčných membránách, provádějí elektrické impulsy, jako jsou svalové kontrakce a nervové impulsy a jsou porto velice důležité pro vaše svaly, srdce a nervový systém. Fyzická aktivita anebo cokoli, u čeho se potíme, má za následek ztrátu elektrolytů a celý organismus včetně ledvin pak musí o to více pracovat, aby toto vyrovnal. Zjednodušeně řečeno to znamená, že pokud je porušená buněčná rovnováha, rozhodí to organismus jako celek, což má za následek křeče, slabost nebo zadržování vody. Navíc tělo zevnitř alkalizuje a snižuje tak nejen jeho kyselost, ale také pravděpodobnost vzniku nemocí nebo zadržování tělesného tuku. A pokud vás ani tato fakta nepřesvědčí, zkuste, co udělá její konzumace s vaší pletí! ;-)

Co s ním v kuchyni?

Pokud máte kokosovou chuť obzvlášť rádi, můžete kokosovou vodu přidávat do různých omáček, nápojů anebo salátových dresinků. My jej máme nejraději v ovocných koktejlech nebo chia pudincích. Tady je náš recept, který si během 5 minut snadno připravíte ve vašem mixéru!

Kokosová voda se dá samozřejmě pít jen tak samotná a je neskutečně osvěžující. A kdybyste náhodou nevěděli, jak se do ořechu dostat, mrkněte na naše krátké instruktážní video.

Kde koupit

Mladé kokosy najdete ve většině dobrých supermarketů, na vybraných trzích. I když je mladý kokos tradičně zelený, nenechte se zmást, neb se na českém trhu vyskytuje také bílá verze. Není to nic jiného, než ořezaná verze toho zeleného, která se takto upravuje hlavně z praktických důvodů. Náš mladý kokos je k dostání ve vybraných obchodech Billa a Tesco.